Avagy hogyan készítsünk öntőformát…
Akik ismerik a Trónok Harca sorozatot, azoknak bemutatom a Stark ház címerállatának csokoládémását, akik nem hallottak még a sorozatról sem, azoknak pedig bemutatom hogy lehet egy farkas öntőformát elkészíteni.
Nagyon sok anyag áll rendelkezésünkre otthon ahhoz, hogy egy tárgyat egyszerűen (😉) reprodukáljunk. Hogy sokszorosítani tudjunk valamit, el kell készíteni az úgynevezett úrmodellt – jelen esetben ez a rémfarkas. Ehhez sokféle anyagot tudunk felhasználni: az agyagtól kezdve a hobbyboltok teljes gyurmakínálatán keresztül a saját kutyulmányokig bármi megfelelő lehet. Én most egy levegőn száradó modellező agyagot használtam. Hogy miért? Sajnos képes vagyok akár napokra elhúzni egy-egy dolognak az elkészítését, így viszont kötve vagyok az időhöz, nincs időm sokat pepecselni. Amit én használtam most, állagra egészen hasonló az agyaghoz, talán egy kicsit jobban (és a száradás miatt gyorsabban) repedezik, de ezen egy kis vízzel lehet segíteni.
Ha megvan az anyag, jöhet a sablon elkészítése! Puha ceruzával (legalább 3B!) megrajzoljuk a mintánk fő vonalait pausz papírra tükrözve!
Ezt simítjuk rá a kinyújtott anyagunkra.
Ez eddig nem is bonyolult! Szuper, akkor most éles szikével, sniccerrel, vagy ami akad körbe kell vágni a motívumot. Én a széleket is levágtam/lekerekítettem már itt egy kicsit.
Most formázd meg a rajz szerint vagy az elképzelésed szerint a lehető legjobban a motívumot. Figyelj arra, hogyha öntőformát készítesz az apróbb részletek nem biztos, hogy látszani fognak a sokszorosított formán, nyugodtan nagyolj el néhány dolgot 😉 (első körben kapott a kedves farkasom fogakat (fogpiszkálók hegyéből), de beláttam, hogy ez így nem megy, végül lemondtam róla)
Tádám! A gyurma teljes száradási ideje kb. 12 óra, ennyit kell várni a következő lépésig. Multifunkciós szerszámba befogatunk vékony csiszolófejeket és ennek segítségével alakítjuk ki a végleges mintát.
Innen már tényleg csak egy ugrás a végeredmény. Miután ez a típusú gyurma száradás után is magába tudja szívni a folyadékot , illetve elég porózus a felülete , valamivel le kell alapozni. A szilikon a gipszről is lefejthető, de célszerű a porozitását semleges többrétegű lakkozással elfedni. Lakkokat, alapozókat hobbyboltban és festékboltokban is be lehet szerezni, én most egyszerű hajlakkot használtam több rétegben.
Ha kész az úrmodell, jöhet a kiöntés! Szükség van egy úgynevezett alaplemezre. Ehhez hézagmentesen kell rögzítenünk a modellt. A keret bármiből készülhet. Példámban egy süteménykiszúró formát használtam. A rögzítéshez ragasztópisztolyt használtam.
A szilikonkaucsukot elkeverjük a katalizátorával. Mivel én most étkezési célokra használom a szilikonformát, OETI vizsgálati engedéllyel rendelkező szilikont használok.
A kihívás csupán annyi, hogy két eltérű sűrűségből kell lassú kevergetés mellett homogén keveréket készíteni úgy, hogy lehetőleg buborékokat ne képezzünk (úgyis lesznek bubik, hiába próbálkozol).
Ahhoz, hogy a formánk buborékmentes legyen, határozott sugárban kell a forma közepére önteni a még híg szilikont. Kis kocogtatással a beszorult légbuborékok feljönnek a felszínre, tű segítségével kiszúrhatjuk ezeket. Figyeljünk az öntőasztal vízszintességére (tényleg 😉). A szilikon 24 óra alatt szilárdul meg, következhet a legizgalmasabb fázis, a formabontás!
A soknapos várakozás után végre használhatjuk a formánkat 😊 .
A szerzőről:
Zsófi,
A csoport mindenese, még nem szakosodtam.
Kétlaki életmódot folytatok; félig őrbottyáni félig pesti lakos vagyok. Az egyetemen tanárnak tanulok, emellett próbálok időt szorítani a … minek is!?? Minden másnak, bármi másnak: festésnek, rajzolásnak, tervezésnek, kisplasztikázásnak (bármit is jelentsen ez), ékszerkészítésnek…
Zsófi előző bejegyzése: BRÉKING!! Első cikkem – Kék
Zsófi következő bejegyzése:
Zsófi összes bejegyzése itt elérhető.
1 hozzászólás